Toinen vierailu Vapaamuurarimuseoon TÄYNNÄ, mutta jonoon voi ilmoittautua

Vapaamuurarimuseo osoittautui niin kiinnostavaksi kohteeksi, että ensimmäisen vierailun paikat täyttyivät hujauksessa. Niinpä päätettiin järjestää toinen mahdollisuus. Tämäkin ryhmä on täynnä, mutta jonoon voi ilmoittautua (jono on lyhyempi huhtikuun ryhmässä).

Museo kertoo vapaamuurareiden historiasta 1700-luvulta nykypäiviin asti . Painopiste on vuonna 1922 käynnistyneessä suomalaisessa vapaamuurariudessa. Suomen suurloosin vapaamuurarimuseo on perustettu vuonna 1967. 

Museon esineistöön kuuluu lähes tuhat vapaamuurariuteen ja vapaamuurareihin liittyvää esinettä. Museossa on myös runsas valikoima ruotsinkielisen veljesjärjestön Svenska Frimurare Ordenin Stor Capitlet i Finlandin tallettamaa aineistoa. Esillä on myös runsaasti vapaamuurarien rituaaliasuja, kuten muurariesiliinoja eri aikakausilta ja eri maista, näyttävä kokoelma Ikuiseen Itään siirtyneiden mestareiden suorakulmajuveeleja ja lukuisia Suomen suurloosin saamia lahjaesineitä ympäri maapallon.

Mukaan mahtuu 15 anarkistimarttaa ja osallistuminen on maksutonta. Ilmoittautuminen kuten ennenkin sähköpostiin anarkistimartat@gmail.com