Tammikuun lukupiiri

Tarkastelet mennyttä tapahtumaa.

  • ti 21.1.2025 klo 17:3019:30
  • Sarin luona Jätkäsaaressa

Lukupiiri kokoontuu kerran kuussa keskustelemaan ennalta valitusta kirjasta. Usein paikalla on myös vierailevia kirjailijoita. Vuoden ensimmäisessä lukupiirissä kirjailijavieraana on anarkistimartta Helena Saarikoski ja hänen kirjansa Kirjeitä Eppu Normaalille Päiväkirja 2009-2019. Kirja on nyt tiiviisti varattu kirjastossa, mutta tapaamiseen voi osallistua, vaikkei olisikaan saanut kirjaa vielä käsiinsä.

Helena Saarikoski on folkloristiikan ja naistutkimuksen dosentti, tehnyt työuransa vapaana tutkijana ja tietokirjailijana. Hän on tutkinut nykyajan nuoriso- ja tyttökulttuureita, viimeksi Suomen 1900-luvun lavatanssikulttuuria. Helena Saarikosken viimeisin kirja on omaelämäkerrallinen Kirjeitä Eppu Normaalille: Päiväkirja 2009–2019 (2023).

Kirjojen lisäksi lukupiirissä nautitaan pientä purtavaa ja herkkuja nyyttärihengessä. Osallistujat voivat tuoda mukanaan tarjottavia, jotka sitten jaetaan kaikkien kanssa. 

Tarkemmat saapumistiedot ja lisäinformaatiota lukupiiristä saa Sarilta sarivalo@hotmail.com. Tervetuloa mukaan!